KOTŁY C.O.

Kotły C.O. – ekogroszek

Kocioł na ekogroszek to wciąż najbardziej popularny sposób ogrzewania pomieszczeń. Dostępność ekogroszku w naszym kraju zachęca wybrać ten model ogrzewania domu. Niski koszt zakupu urządzenia jak i ekogroszku. Trzeba jednak od razu zastrzec, że nawet nowoczesny kocioł węglowy z podajnikiem paliwa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Obsługa kotła nadal pozostaje po stronie użytkownika. Kotła na paliwo stałe musi być dobrany odpowiednio do zapotrzebowania budynku na ciepło. Każdy budynek jest inny co warto o tym pamiętać przy doborze kotła na paliwo stałe. Takie dobieranie na zapas spowoduje, że będzie on działał ze znacznie obniżoną sprawnością, bo ta jest najwyższa przy mocy nominalnej. Dodatkowo będzie powstawać więcej zanieczyszczeń – zarówno tych ulatujących w powietrze, jak i odkładających się w kotle.

Kotły C.O. – pellet

Pellet jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci granulatu z trocin drzewnych, powszechnie używanym w Europie oraz od jakiegoś czau także w Polsce. Charakteryzuje je wysoka wartość energetyczna (19 500 kJ/kg) oraz niska zawartość popiołu (do 0,5%), który idealnie nadaje się jako nawóz na trawniki. Obsługa kotłów na pellety ogranicza się do okresowego załadunku paliwa do zbiornika oraz opróżnienia popielnika. Ponadto, co pewien czas należy oczyścić kocioł stosując się do zaleceń producenta. Powinniśmy też szukać pelletu dobrej jakości, dzięki czemu nasz piec będzie działał długo i bezawaryjnie.

Kotły C.O. – gaz

Kotły gazowe to urządzenia właściwie bezobsługowe, niewielkie, ciche i dość tanie. Nic zatem dziwnego, że w miejscach z dostępem do gazu ziemnego wybiera je większość budujących.Brak dostępu do sieci gazowej nie jest przeszkodą bay wybrać ogrzewanie gazowe. Wówczas jeżeli chcemy korzystać z kotła gazowego, pozostaje nam gaz płynny (LPG) z przydomowego zbiornika. Propan tankowany do tych zbiorników istotnie różni się od gazu ziemnego, którego głównym składnikiem jest metan. Wybór kotłów gazowych jest bardzo duży i nie chodzi bynajmniej tylko o zróżnicowanie cen.